KLAIPĖDA ATVERIA DUOMENIS
Kokio dydžio yra Klaipėdos savivaldybės biudžetas, kaip bėgant metams kito savivaldybės skola, kokį nekilnojamąjį turtą valdo ir kokius viešuosius pirkimus vykdo savivaldybė – šią ir kitą savivaldybės sukauptą informaciją nuo šiol galima rasti vienoje vietoje, svetainėje http://opendata.klaipeda.lt/. Čia galima rasti ir miesto žemėlapius, demografinius, transporto, atliktų apklausų, aplinkos stebėsenos duomenis, informaciją apie švietimo įstaigas, gautus pranešimus apie problemas mieste, atliktus miesto tvarkymo darbus.
„Klaipėda visada buvo už atvirumo politiką. Atverti ir vienoje vietoje susisteminti duomenys – dar vienas žingsnis didesnio miesto atvirumo link. Manau, šioje svetainėje bus įdomu pasižvalgyti ir tiems, kurie studijuoja, atlieka įvairias analizes, ir tiems, kuriems duomenų reikia kitais tikslais. Čia galima sužinoti ir tokius dalykus, kokioje miesto gatvėje gyvena daugiausiai klaipėdiečių ar kokioje stotelėje į autobusus įlipa daugiausiai keleivių,“ – sako Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.
Duomenys pateikiami atvirais formatais, kad juos būtų galima panaudoti pakartotinai, dalis atvaizduojama ir grafiškai, kad svetainės lankytojui būtų greičiau ir lengviau suprantama pateikiama informacija. Informacija periodiškai atnaujinama. Pirmiausia atviri duomenys yra skirti kompiuterininkams, verslininkams, startuoliams, kurie, naudodamiesi pateikiama informacija, analizuodami ją įvairiais pjūviais, norėtų miestiečiams pasiūlyti įvairius elektroninius sprendimus ar paslaugas.
Klaipėda bei dar keturios šalies savivaldybės yra pasirašiusios ir Atvirų duomenų memorandumą. Juo sutarta atlikti duomenų ir sistemų inventorizaciją, ieškoti galimybių duomenis atverti, pateikti formatais, įtvirtintais atvirų duomenų taisyklėse, įdėti duomenis į savo ar bendrą atvirų duomenų portalą, atvirų duomenų pagrindu kurti įrankius ir žemėlapius, naudingas įžvalgas. Taip pat įsipareigota automatizuoti savivaldybės procesus, mažinant administracinę naštą, popierinių dokumentų naudojimą. Memorandumą taip pat pasirašė Vilniaus, Kauno, Alytaus ir Trakų savivaldybių vadovai.
Atviri duomenys – tai duomenys, kuriuos bet kas gali laisvai panaudoti ir platinti, daugių daugiausia patenkindamas reikalavimą nurodyti duomenų šaltinį ir reikalavimą pakartotinai naudoti duomenis tik tomis pačiomis sąlygomis, neturi būti prieigos prie duomenų diskriminavimo jokiems asmenims ar jų grupėms.