KLAIPĖDOS SAVIVALDYBĖ PIRKS PAŠTO PATALPAS SENAMIESTYJE
Senojo Klaipėdos paštelio patalpos neliks tuščios – Klaipėdos savivaldybė netrukus pradės procedūras dėl AB Lietuvos paštui nebereikalingų patalpų Aukštojoje gatvėje 13 pirkimo. Tokiam žingsniui liepos 27 d. posėdyje pritarė savivaldybės taryba.
„Nors gilios pašto istorijos šiame pastate nėra, daugeliui šis pašto skyrius yra neatsiejama Klaipėdos senamiesčio dalis, vienas iš turistų traukos objektų. Šis tarybos sprendimas – galimybė patalpas įveiklinti ir vėl suteikti joms gyvybę. Turbūt niekam nesinori, kad jos stovėtų tuščios ir nenaudojamos, nes tokių precedentų Klaipėdoje vis daugėja“, – sako V. Grubliauskas.
Senojo paštelio patalpos yra kultūrinių įstaigų apsuptyje – šalia įsikūręs Kultūrų komunikacijų centras, Parodų rūmai, Klaipėdos etnokultūros centras. Viena iš galimybių – įsigijus šias patalpas, jas perduoti Mažosios Lietuvos istorijos muziejui ir čia įkurti muziejaus ekspoziciją pašto tematika.
Pašto skyrius Aukštojoje gatvėje 13 buvo uždarytas kovo pradžioje. Su AB Lietuvos pašto vadove buvo sutarta, kad patalpų nebus skubama parduoti, o miestas įvertins galimybes jas perimti ir įveiklinti. Per šį laiką specialistai apžiūrėjo patalpas, apskaičiavo preliminarius investicijų bei išlaikymo kaštus, surinkti duomenys apie pastato istoriją.
Pastatas Aukštojoje gatvėje 13 yra pastatytas XIX a. ir priklauso statinių kompleksui, kurį sudaro penki XVIII–IX a. simetriški, mansardiniais stogais dengti namai. Pašto skyrius čia įsikūrė po restauracijos, 1978 metais. Dabar patalpų būklė yra bloga. Įsigijus buvusį pašto skyrių, turės būti investuojama jų remontą ir pritaikymą. Preliminariai skaičiuojama, kad įsigijimo ir remonto kaštai gali siekti apie 207 tūkst. eurų.
Neseniai AB Lietuvos paštas paskelbė ir apie sprendimą parduoti Liepų gatvėje esantį Klaipėdos centrinio pašto pastatą. Dėl šių planų Klaipėdos miesto savivaldybės vadovybė išreiškė susirūpinimą ir išsiųstame rašte LR Prezidentei bei Ministrui Pirmininkui prašo šį didžiulę istorinę ir kultūrinę vertę turintį statinį perduoti miestui. Savivaldybės vadovybės nuomone, valstybės valdomo AB Lietuvos pašto planai pardavimo sąlygose numatyti 15 metų garantiją tęstiniam pašto funkcijos vykdymui, nesukuria pakankamo miesto interesų apsaugos mechanizmo, atsiranda pavojus, kad naujas pastato valdytojas gali nepaisyti miesto interesų, neturėti finansinių resursų pastato priežiūrai ir rekonstravimui.
Klaipėdos centrinis paštas – vienas svarbiausių miesto simbolių, be kurio neįsivaizduojamas miesto identitetas, pašto bokšte veikia karilionas, kurį sutartiniais pagrindais valdo savivaldybės biudžetinė įstaiga Klaipėdos koncertų salė, pašto pastatas gausiai lankomas turistų. Išlaikydama pastato kultūrinę ir istorinę vertę Klaipėdos miesto savivaldybė galėtų pritaikyti pastatą savivaldybės kultūrinių ir socialinių funkcijų vykdymui, tuo pačiu sudarydama galimybę toliau vykdyti pašto funkcijas.