Pradžia
Lt En

„SODRA“ RAGINA PASITIKRINTI, AR NESATE ĮSISKOLINĘ UŽ PSD

„SODRA“ RAGINA PASITIKRINTI, AR NESATE ĮSISKOLINĘ UŽ PSD

Gyventojus, turinčius savarankiškai draustis privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), bei ūkininkus, užsiimančius individualia žemės ūkio veikla, kurių žemės ūkio valda mažesnė nei 2 EDV, „Sodra“ ragina pasitikrinti, ar nėra įsiskolinę šių įmokų. Tai galima padaryti užsukus į interneto svetainę www.sodra.lt/pasitikrink. Sužinoję, kad yra skolingi, nuorodoje žmonės taip pat ras informaciją, kokią sumą reikia sumokėti bei čia pat galės ją sumokėti pavedimu arba suformavę ir atspausdinę mokėjimo nurodymą jį apmokėti banke, „Perlo“ terminaluose ir kt.

Primintina, jog „Sodrai“ PSD įmokos turi būti sumokėtos už pirmuosius 4 šių metų mėnesius; ankstesni įsiskolinimai turi būti sumokėti į Valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitas.

Užsienyje gyvenantys ir dirbantys Lietuvos piliečiai, kad jiems būtų perskaičiuotos PSD įmokos, gali atgaline tvarka užpildyti ar patikslinti gyventojo pajamų deklaracijos (GPM308) duomenis už 2015 metus. Skaičiuodama PSD įmokas „Sodra“ VMI duomenimis vadovausis iki 2017 metų. Nuo kitų metų pagrindu sustabdyti prievolę mokėti PSD įmokas bus tik Gyventojų registrui pateiktos deklaracijos, kurios galios nuo jų pateikimo datos.

 

„Sodros“ specialistai primena, jog savarankiškai draustis privalomuoju sveikatos draudimu turi tie asmenys, kurie niekur nedirba, nesimoko ir nėra drausti valstybės lėšomis. Įmokų tarifus, surenkamąsias sąskaitas bei kitą aktualią informaciją jie gali rasti „Sodros“ interneto svetainės skiltyje „Įmokos“.

Savo ruožtu Valstybinė ligonių kasa primena, kad PSD įmokų nemokantys ir šios rūšies draudimu neapdrausti žmonės už visas medicinos paslaugas, kurios, prireikus, jiems bus suteiktos, turės sumokėti patys. Ligonių kasos, pasirašiusios sutartis su gydymo įstaigomis, už apdraustiesiems PSD suteiktas paslaugas joms sumoka pagal patvirtintas paslaugų bazines kainas.

Pasitikrinti, ar asmuo yra draustas PSD, galima ir Valstybinės ligonių kasos interneto svetainėje https://dpsdr.vlk.lt/PublicSearch.aspx.

 

Klausimai – atsakymai apie PSD įmokas

1. Gyvenu kitoje šalyje, ar galiu nemokėti PSD įmokų?

Galite, jei išvykstate ilgiau kaip 6 mėnesiams ir esate deklaravęs savo išvykimą. Tai galima padaryti prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų arba savo seniūnijoje. Atgaline data Valstybinei mokesčių inspekcijai galima pateikti užpildytą ar patikslintą 2015 m. gyventojo pajamų deklaraciją (GPM308). Pabrėžtina, kad nuo 2017 metų nustatydama prievolę mokėti PSD įmokas, „Sodra“ vertins duomenis tik tų išvykimo deklaracijų, kurios bus pateiktos Gyventojų registrui. Pažymime, kad asmens išvykimo deklaracijos įsigalioja nuo jų pateikimo datos.

2. Kaip galiu pasitikrinti, ar nesu skolingas  PSD įmokų?

Jei įmokas mokate savarankiškai ir šiuo metu nevykdote jokios ekonominės veiklos, nesate draudžiamas PSD valstybės lėšomis arba vykdote individualią žemės ūkio veiklą ir jūsų žemės ūkio valda ar ūkis yra mažesnė nei 2 EDV, pasitikrinti, ar neturite skolų, galite www.sodra.lt/pasitikrink. Nuorodoje rasite ir papildomą informaciją apie tai, kaip sumokėti sukauptą skolą, įmokos kodą ir pan.

Jei nepriklausote aukščiau išvardytoms mokėtojų grupėms, draustumą galite pasitikrinti Valstybinės ligonių kasos interneto svetainėje https://dpsdr.vlk.lt/PublicSearch.aspx.

3. Kas turi savarankiškai draustis PSD? Kokio dydžio įmokas reikia mokėti?

Savarankiškai privalomuoju sveikatos draudimu turi draustis tie asmenys, kurie niekur nedirba, nevykdo savarankiškos veiklos, nesimoko ir nėra drausti valstybės lėšomis. Jų įmoka yra 31,5 eurų per mėnesį. Kaip sumokėti įmokas (įmokos kodas, surenkamosios sąskaitos nr. ir pan.) nurodyta „Sodros“ interneto svetainės skiltyje „Įmokos“, skyriuje „Savarankiškai moku PSD įmokas“.

4. Kas bus, jei nemokėsiu PSD įmokų?

Privalomuoju sveikatos draudimu neapsidraudę gyventojai ne tik negali naudotis nemokamomis gydymo paslaugomis (jų draustumas yra nutraukiamas), bet jiems dar ir kaupiasi įsiskolinimas, kuris vėliau bus išieškomas iš jų sąskaitų.

5. Ar sumokėjus einamojo mėnesio PSD įmoką nutrauktas draustumas bus atstatytas?

Dėl įmokų nemokėjimo nutrauktas draustumas bus atstatytas tik tokiu atveju, jei bus padengta visa iki einamojo mėnesio susidariusi skola. Esant įsiskolinimui, sumokamos įmokos pirmiausia nukreipiamos įsiskolinimui padengti, taigi, jei esate skolingas, pvz. už 2 mėnesius, tai pervedus įmoką už 1 (einamąjį) mėnesį sveikatos priežiūros paslaugomis negalėsite naudotis, nes įmoka bus užskaityta kaip skolos padengimas.

6. Kiek gali kainuoti gydymas neturint privalomojo sveikatos draudimo?

Medicinos paslaugos gali būti labai brangios, pavyzdžiui, apendikso šalinimo operacija kainuoja apie 650, širdies operacija – nuo 3 300 eurų, sudėtingesnės operacijos – per 4 000 eurų, kataraktos operacija – apie 350–450 eurų, kepenų transplantacijos operacijų kaina prasideda nuo 34 000 eurų, kelio ir klubo sąnarių protezavimas (su protezu ir reabilitacija) – nuo 3 000–3 500 eurų, na, o vaistų žarnų karcinomai gydyti kaina gali siekti 30 000 eurų metams, krūties vėžiui gydyti – 35 000 eurų, inkstų vėžiui – 37 000 eurų, vaistai onkohematologinėms ligoms gydyti – 31 000 eurų ir daugiau. Šios sumos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.

 

Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Loading
Gyventojams
Skip to content