SPECIALISTAI VERTINO TREKO PARKO ĄŽUOLŲ BŪKLĘ
Klaipėdos miesto savivaldybės želdinių komisija ir Aplinkosaugos skyriaus specialistai rudenį vertindami Treko parko medžių būklę nusprendė pasitelkti arboristus – medžių priežiūros specialistus. Į arboristus kreiptasi dėl dviejų parko ąžuolų, kurių kamienų apimtys – 336 ir 357 cm – išsaugojimo. Medžių kamienuose yra cementu užpildytos didžiulės drevės, yra lūžusių ir sausų skeltinių šakų.
Gruodžio 29 d., ketvirtadienį, Treko parke lankėsi Lietuvos arboristų asociacijos nariai, kurie neatlygintinai atliko dviejų ąžuolų apžiūrą. Kad tiksliau būtų nustatyta, kokias priemones taikyti jų išsaugojimui ir ar, apskritai, verta investuoti į jų išsaugojimą, tomografu buvo atlikta ąžuolų kamienų puvinio lokalizacija. Anot specialistų, naujausios technologijos leidžia nustatyti tikrąją medžių būklę. Tai, ką matome, gali būti labai apgaulinga, šis tyrimas – to įrodymas. Anot arboristų, ąžuolas, kuris vizualiai atrodo itin prastos būklės, pasirodė esąs tvirtesnis nei tas, kuris atrodė sveikiau. Tiesa, specialistų nenudžiugino abiejų medžių būklė, tačiau galutinės išvados bus suformuluotos apdorojus ir įvertinus tyrimo metu surinktus duomenis.
Po ąžuolų apžiūros arboristai apie medžių priežiūros ypatumus miestuose kalbėjosi su Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriumi Sauliumi Budinu. Specialistai patikino, kad Klaipėdos savivaldybės pasirinkta kryptis teisinga: potencialiai pavojingus ir prastos estetinės išvaizdos medžius reikia šalinti, o jų vietoje sodinti naujus, tačiau, siekiant išvengti problemų ateityje, naujus želdinius būtina tinkamai prižiūrėti, ypač daug dėmesio reikia skirti pirmuosius trejus metus. Kalbant apie senus medžius, Lietuvos arboristų asociacijos direktorius Renaldas Žilinskas situaciją Klaipėdoje, kaip ir visuose šalies miestuose, pavadino tragiška. „Liepos pasodintos prieš 40–50 metų, kada Lietuvoje nebuvo apskritai jokios medžių priežiūros kultūros. Dabar mes turime padarinius – tie medžiai atrodo kaip šmėklos, yra pavojingi, aptekę ligomis, grybais, yra per anksti susenę“, – sakė R. Žilinskas.
Specialistai atkreipė dėmesį ir į K. Donelaičio skvero medžių būklę. Jų nuomone, čia esančius medžius reikėtų keisti naujais, esą dabartiniai neišgriuvo tik todėl, kad yra apsupti pastatų. Tai, kad K. Donelaičio skvere augančių medžių būklė bloga, yra konstatavusi ir Aplinkos ministerijos patvirtinta ekspertė Rita Nekrošienė.
Susitikime pastebėta, kad planuojant gatvių ar aikščių rekonstrukciją, projektuotojai į pagalbą turėtų pasitelkti ir arboristus, ir kraštovaizdžio architektus. Tik taip galima nustatyti, kuriuos medžius verta ir įmanoma išsaugoti bei kokias medžių rūšis racionaliausia sodinti viešosiose miesto erdvėse.