VERSLUI - ŪKIO MINISTERIJOS PARAMA
Planuojamas naujas rizikos kapitalo fondas investuos į jaunas ir perspektyvias įmones
Ūkio ministerija planuoja priemonę, pagal kurią bus steigiamas koinvesticinis rizikos kapitalo fondas, užtikrinsiantis lengvesnį kapitalo pasiekiamumą įsteigtoms naujoms labai mažoms ir mažoms įmonėms – „startuoliams“. Planuojama, kad ši priemonė taip pat prisidės ir prie alternatyvios rinkos (First North) plėtros ir taip sudarys sąlygas įmonėms pasirengti išeiti į reguliuojamąją vertybinių popierių rinką.
„Šia nauja bandomąja priemone bus skatinamos privačios investicijos į jaunų perspektyvių įmonių idėjas, siekiant padėti joms sumažinti verslo pradžios riziką ir spartinti jų sėkmingą augimą. Kviečiame verslo atstovus teikti pastabas ir pasiūlymus dėl priemonės įgyvendinimo sąlygų“, – sako ūkio ministras Evaldas Gustas.
Anot ūkio ministro, šiam naujam fondui bus skirta iki 11 mln. eurų iš į Ūkio ministerijos administruojamą priemonę „INVEGOS fondas“ grįžusių ir grįšiančių lėšų. Priemonei įgyvendinti bus steigiama UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) dukterinė bendrovė, kuri ir bus minėto fondo valdytoja.
Fondas kartu su privačiais investuotojais investuos į nepaskirsčiusias pelno labai mažas ir mažas įmones, veikiančias ne ilgiau kaip 5 metus po jų registracijos. Privatūs investuotojai, kuriais galės būti rizikos kapitalo fondai arba ne mažiau kaip trijų verslo angelų komandos, bus investicijų iniciatoriai, galintys nuolat teikti pasiūlymus fondo valdytojui dėl investavimo į perspektyvias įmones.
Koinvesticinio fondo sąlygų aprašymą galima rasti Ūkio ministerijos tinklalapyje arba INVEGOS interneto svetainėje.
Užsienio investuotojams pritraukti bus paskirstyta 10 mln. Eurų
Siekdama pritraukti Lietuvoje užsienio investicijų, Ūkio ministerija pagal priemonę „SmartInvest Lt+“ paskirstys 10 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) investicinių fondų lėšų. ES investicijas paskirstysime užsienio investuotojams, vykdantiems mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veiklą, kuriantiems ar plečiantiems įmonės šios srities infrastuktūrą, diegiantiems inovacijas. Taip pat įgyvendinantieji projektą turės ne mažiau kaip 20 proc. sukuriamų naujų darbo vietų skirti tyrėjų darbo vietoms ir išlaikyti jas ne mažiau kaip 5 metus. Užsienio investuotojai paraiškas gali teikti iki š. m. balandžio 11 dienos.
Pasak ūkio ministro E. Gusto, daugiau galimybių gauti finansavimą turi tie projektai, kurie įgyvendinimo metu ir trejus metus po projekto veiklų įgyvendinimo pabaigos planuoja pritraukti daugiau privačių investicijų į mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų sritį pagal sumaniosios specializacijos kryptis. Dėl finansavimo konkuruoja tik tai pačiai sumaniosios specializacijos krypčiai priskiriami projektai.
Pagal priemonę „SmartInvest Lt+“ bus finansuojamos išlaidos, kurios apima mokslinių tyrimų įrangą, mokslinių tyrimų veiklų vykdymą, personalo išlaikymą, reikalingų medžiagų, patentų ir licencijų įsigijimą.
Paraiškas gauti finansavimą įmonės turi pateikti VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūrai (LVPA) iki 2016 m. balandžio 11 d. 16 val. Paraiška ir priemonės aprašas skelbiami ES struktūrinių fondų svetainėje www. esinvesticijos.lt.
Iš viso pagal priemonę „SmartInvest Lt+“ Ūkio ministerija iki 2020 m. paskirstys 28,96 mln. eurų ES investicijų.
Lengvatinėms paskoloms Ūkio ministerija paskirstys 38 mln. eurų
Verslui bus sudarytos palankios sąlygos gauti lengvatines paskolas jų vykdomiems projektams įgyvendinti, ypač pirmuose plėtros etapuose. Pagal priemonę „Atviras kreditų fondas 2“ lengvatinėms paskoloms pirmajame etape bus skirta apie 38 mln. eurų iš į UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) fondą grįžusių ar grįšiančių lėšų.
„Šia nauja dar planuojama priemone bus teikiamas smulkiojo ir vidutinio verslo subjektų poreikius atitinkantis finansavimas, kuris leis užtikrinti finansinių šaltinių prieinamumą bei skatins verslo plėtrą ir investicijas. Esant didesniam šios priemonės poreikiui, Ūkio ministerija sumą planuoja didinti“, – teigia ūkio ministras Evaldas Gustas.
Anot ūkio ministro, planuojama, kad priemonė pradės veikti 2016 m. IV ketvirtį. Šiuo metu verslo atstovai kviečiami teikti pastabas ir pasiūlymus dėl priemonės „Atviras kreditų fondas 2“ finansų tarpininkų atrankos sąlygų.
Įgyvendinant priemonę „Atviras kreditų fondas 2“, rinką pasieks lėšos, kurios bus skolinamos verslo projektams, o smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai turės galimybę gauti lengvatinių paskolų ar finansinės nuomos (lizingo) sandorių už žemesnę nei rinkos kainą ilguoju periodu.
Priemonės lėšomis galės būti finansuojama net iki 75 proc. paskolos ar finansinės nuomos (lizingo) sandorio, tačiau bet kuriuo atveju „Atviro kredito fondo 2“ priemonės lėšų dalis paskoloje ar finansinės nuomos (lizingo) sandoryje galės sudaryti ne daugiau kaip 450 tūkst. eurų. Likusi ne mažesnė nei 25 proc. dalis bus finansuojama atrinktų finansų tarpininkų lėšomis.
Priemonę įgyvendins „Invega“, kuri atrinks finansų tarpininkus, teiksiančius paskolas ar finansinę nuomą (lizingą) verslui.
Priemonės „Atviras kreditų fondas 2“ sąlygų aprašymas paskelbtas Ūkio ministerijos tinklalapyje ir „Invegos“ interneto svetainėje.
Pastabas dėl šių sąlygų galima pateikti el. paštu AKF2@invega.lt iki 2016 m. vasario 5 dienos.
Parengta pagal LR ūkio ministerijos informaciją: http://ukmin.lrv.lt/lt/naujienos/lengvatinems-paskoloms-ukio-ministerija-paskirstys-38-mln-euru
Daugiau informacijos apie LR ūkio ministerijos vykdomas priemones galima rasti adresu internete: http://ukmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/verslo-aplinka/smulkiojo-ir-vidutinio-verslo-politika